Zastosowanie rekuperacji w budownictwie ma swoich zwolenników jak i przeciwników. Wśród przeciwników mamy do czynienia z osobami które nie znają tego typu rozwiązań i powielają krążące mity.

Wady rekuperacji

Osoby, które nie chcą stosować takiego rozwiązania wentylacji często podnoszą argument, że wentylacja wysusza powietrze. Jest to prawda w przypadku zastosowania rekuperatora z wymiennikiem przeciwprądowym. Wilgoć w tym wymienniku wykrapla się i jest odprowadzana do kanalizacji. Żeby zapobiec temu zjawisku można stosować nawilżacze stacjonarne lub kanałowe albo wybrać rekuperator z wymiennikiem obrotowym lub entalpicznym bowiem te dwa rodzaje wymienników pozwalają na odzysk wilgoci. Kolejnym przytaczanym argumentem są wysokie koszty rekuperacji. Jeśli jednak pomyślimy o rekuperacji na etapie budowy nowego domu, możemy zrezygnować z murowania i wykańczania kominów a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na rekuperację, która w całościowych kosztach budowy domu nie będzie już tak kosztowna. Inną wymienianą wadą rekuperacji jest konieczność wymiany filtrów oraz koszty energii elektrycznej potrzebnej do pracy rekuperatora. Musimy pamiętać, że dzięki filtrom oddychamy czystym powietrzem. Rekuperacja to ciągły dopływ świeżego powietrza, które za pomocą filtrów oczyszczane jest z różnego rodzaju drobin. Stopień filtracji powietrza możemy dobrać do naszych potrzeb stosując filtry bardziej i mniej dokładne, a także filtry antysmogowe czy jonizatory powietrza. Rekuperator to urządzenie przeważnie wyposażone w wentylatory z silnikami prądu stałego, przez co zużycie energii jest proporcjonalne do aktualnej wydajności. Przeciętne zużycie oscyluje wokół kilkudziesięciu Wat. To mało w porównaniu ile możemy realnie zaoszczędzić na ogrzewaniu dzięki odzyskowi energii cieplnej z powietrza wywiewanego.

Starty cieplne przy wentylacji grawitacyjnej

W tradycyjnej wentylacji musimy liczyć się z dużymi stratami ciepła sięgającymi nawet 50% w całościowym bilansie strat ciepła budynku.

Dlaczego tak się dzieje? Otóż w tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej (o ile działa ona prawidłowo) powietrze świeże czerpane jest poprzez różnego rodzaju nawiewniki i nawietrzaki bezpośrednio z zewnątrz do pomieszczeń. W skrajnych przypadkach normy mówią, że takie powietrze może mieć temperaturę nawet – 24 stopnie Celsjusza, choć pewnie i w niektórych rejonach Polski ta temperatura może spaść i do niższych wartości. Zimy w ostatnich latach są – co prawda – łaskawsze i temperatury w zimie spadają do kilku stopni poniżej zera jednak i tak nawiewanie takiego powietrza z zewnątrz bezpośrednio do domu wiąże się ze stratą energii cieplnej. Żeby osiągnąć komfort takie powietrze musimy ogrzać, a następnie ciepłe powietrze wylatuje nam poprzez kominy. Powietrza tego jest sporo zwłaszcza w wietrzne dni, gdzie w przypadku wentylacji grawitacyjnej nie mamy możliwości kontroli nad tym procesem.

Niekwestionowane zalety rekuperacji

Rekuperacja pozwala nam na odzysk ciepła sięgający nawet 95% w odpowiednich warunkach cieplno-wilgotnościowych. Możemy też kontrolować ilość powietrza nawiewanego i usuwanego z budynku. Dzięki czemu dopasujemy poziom wydajności wentylacji do cyklu naszego życia. Kiedy nie ma nikogo w domu proces ten można ograniczyć do minimum a kiedy jest w domu cała rodzina zwiększyc wydajność w zależności od potrzeb. To pierwsze i najważniejsze cechy tego systemu, jednak są i inne. A co jeśli wentylacja grawitacyjna nie działa prawidłowo? Dzieje się tak jeśli w bardzo szczelnych oknach, które obecnie są produkowane nie zamontujemy nawiewników lub nawietrzaków ściennych. Budynek co prawda posiada kominy wentylacyjne ale powietrze nie ma którędy dostać się do budynku. W takim wypadku wentylacja grawitacyjna praktycznie nie działa. Efektem jest nadmierna wilgotność, która powstaje podczas gotowania czy kąpieli, a co za tym idzie – rozwój pleśni i grzybów w budynku. Rekuperacja usuwa powietrze wilgotne z domu, a także powietrze, które może zawierać uciążliwe zapachy powstałe na przykład podczas gotowania. Podsumowując, najważniejsze zalety rekuperacji to oszczędność i komfort.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *