Rekuperacja jest to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. W przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej, w której przepływ powietrza wywołany jest różnicą temperatur i gęstości powietrza czyli zjawiskiem tzw. konwekcji, w wentylacji mechanicznej przepływ powietrza wywołany jest poprzez pracę wentylatorów zasilanych elektrycznie. Takie rozwiązanie pozwala w pełni kontrolować nam przepływ powietrza w budynku. Dzięki wentylacji mechanicznej możemy regulować ilość powietrza nawiewanego i usuwanego z pomieszczeń dzięki czemu utrzymujemy w budynku poziom wilgotności powietrza na właściwym poziomie a także mamy zapewniony stały dopływ świeżego powietrza z zewnątrz. W połączeniu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła sięgającym nawet 95% otrzymujemy rozwiązanie, które dodatkowo pozwala nam zaoszczędzić na ogrzewaniu w porównaniu z tradycyjną wentylacją grawitacyjną o ile wentylacja grawitacyjna działa prawidłowo.

Rekuperator – serce systemu

To rekuperatorze zachodzi proces odzysku ciepła. Oprócz wymiennika ciepła znajdziemy w nim wentylatory – nawiewny i wywiewny, filtry powietrza oraz automatykę sterującą. Najczęściej stosowanymi wymiennikami ciepła są wymienniki przeciwprądowe, które osiągają najwyższą sprawność odzysku ciepła. W standardowych tego typu konstrukcjach nie zachodzi odzysk wilgoci z powietrza usuwanego ponieważ strumienie powietrza nawiewanego i usuwanego z budynku nie mają bezpośredniego kontaktu ze sobą, a ze względu na różnicę temperatur strumieni powietrza omywających ścianki wymiennika następuje wykroplenie wilgoci. Jeśli chcemy aby powietrze w domu miało wyższy stopień wilgotności, zwłaszcza w okresie zimowym, warto zainwestować w rekuperator z odzyskiem wilgoci na przykład z wymiennikiem entalpicznym lub wymiennikiem obrotowym.

Obsługa rekuperatora

Rekuperator jest urządzeniem prostym w obsłudze. Za Pomocą panelu sterującego możemy kontrolować proces intensywności wentylacji i ustalać takie wydajności na różne pory w zależności od potrzeb. Jedyne o czym musimy pamiętać to okresowa wymiana filtrów. Zasada jest taka że powinniśmy skontrolować filtry co trzy miesiące, jednak w obszarach bardziej zanieczyszczonych na przykład na terenach wiejskich, wśród pól uprawnych gdzie intensywnie prowadzone są różnego rodzaju prace rolnicze, może być konieczna częstsza wymiana filtrów. Większość renomowanych firm wyposaża swoje rekuperatory w presostat do pomiaru ciśnień i przez to automatyka kontroluje zużycie zużycie filtrów informując o tym użytkownika na panelu sterującym.

Czystsze powietrze

Filtrowanie powietrza to niewątpliwa zaleta stosowania systemu rekuperacji. Dzięki temu systemy są przyjazne dla alergików w okresach pylenia roślin. Możemy również spodziewać się mniejszej ilości kurzu w budynku. Jeśli mieszkamy w zatłoczonym mieście lub w okolicy budynków opalanych kotłami stałopalnymi warto zastanowić się nad filtrem antysmogowym, który jako urządzenie dodatkowe można również zamontować w systemie wentylacji mechanicznej.

Technologie instalacji

Poza rekuperatorem w systemie rekuperacji znajdą się również przewody rozprowadzające powietrze nawiewane i wywiewane z pomieszczeń. Obecnie w budownictwie jednorodzinnym odchodzi się od projektowania i wykonywania tego typu systemu na rurach sztywnych stalowych tzw. spiro, zastępując je rurami tworzywowymi elastycznymi. Są one wygodniejsze w montażu, zajmują mniej miejsca i pozwalają na większą kreatywność w sposobie układania. Możemy je na przykład schować w warstwie styropianu w podłodze lub w suficie podwieszanym. Zdarzają się inwestycje gdzie rury te zalewa się betonem w warstwie stropu. Tylko w wyjątkowych sytuacjach, zazwyczaj w budynkach modernizowanych, rozwiązania oparte na rurach spiro znajdują rację bytu. Wykonanie jednak systemu spiro jest bardziej pracochłonne a co za tym idzie bardziej kosztowne.

Rury tworzywowe najczęściej stosowane mają średnicę 75 mm, rzadziej stosuje się 63 mm i 50 mm. Mogą one zawierać w swojej strukturze jony srebra, które działają antybakteryjnie, chroniąc przed rozwojem bakterii, pleśni i grzybów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *