Nowe generacje pomp ciepła Panasonic

Niedawno, na zaproszenie producenta pomp ciepła Panasonic mieliśmy przyjemność uczestniczyć w konferencji prezentującej najnowsze urządzenia – pompy ciepła powietrze-woda Panasonic Aquarea serii K i L. W tym artykule postaramy się przybliżyć Państwu te urządzenia oraz przedstawić zmiany jakich możemy się spodziewać w nowych generacjach pomp ciepła Panasonic.

Pompy ciepła Aquarea seria K

Nowa seria pomp ciepła Aquarea K to rozwiązanie idealne do nowoczesnych budynków. Są to urządzenia typu split, w których zastosowano nowoczesny czynnik R32. Pompy serii K są w stanie zapewnić wodę zasilającą o temperaturze do 60°C, przy temperaturze zewnętrznej sięgającej nawet -10°C. Ta seria będzie dostępna w wersji High Performance oraz T-CAP dla budynków położonych w bardziej wymagających warunkach klimatycznych. Docelowo seria K zastąpi poprzednią serię pomp ciepła J.

W nowej generacji będą dostępne trzy jednostki zewnętrzne, różnej wielkości w zależności od zapotrzebowania budynku. Najmniejszy agregat 3kW będzie odpowiadał poprzednikowi – HP generacji J 3kW, Nowością będzie “średni” agregat do pomp ciepła o mocy 5, 7 i 9 kW. Jego głośność będzie porównywalna ze starym HP generacji J 3kW. Największy agregat, dwu wentylatorowy będzie rozmiarowo podobny do poprzedniej wersji dwu wentylatorowej.

Pompy ciepła Aquarea seria L

Jednostki serii L wykorzystują naturalny czynnik chłodniczy R290 o współczynniku GWP 3. Pomiędzy jednostką wewnętrzną i zewnętrzną wykonane będzie jedynie połączenie hydrauliczne (zestaw składa się z jednostki typu monoblok i modułu hydraulicznego). Urządzenia tej serii najlepiej sprawdzą się do budynków istniejących (modernizowanych), czyli tam gdzie wymagana jest wyższa temperatura wody  zasilającej. Pompy ciepła serii L są w stanie zapewnić wodę zasilającą do 75°C, przy temperaturze zewnętrznej równej nawet -10°C. Również ciepła woda użytkowa będzie podgrzewana do 65°C bez użycia dodatkowej grzałki elektrycznej do sterylizacji zbiornika.

Nowoczesny design pasujący do każdego budynku

Nowe serie pomp ciepła Panasonic – K i L – będa charakteryzowały się nowoczesnym designem, który na pewno docenią inwestorzy. Jednostki wewnętrzne nadal będą w kolorze czystej bieli z estetycznym sterownikiem wkomponowanym w przednią obudowę. Największa zmiana czeka nas natomiast w jednostkach zewnętrznych. Najbardziej przyciąga uwagę ich nowy kolor – szary antracyt, dodatkowo otrzymujemy estetyczną obudowę maskującą elementy wewnętrzne agregatu.

Wyjątkowo ciche jednostki zewnętrzne

Niewątpliwą zaletą nowych urządzeń będzie obniżony poziom hałasu – nawet o 8 dB(A) w stosunku do poprzednich serii. Znacznie ułatwi to wybór lokalizacji urządzenia, szczególnie w przypadku niedużej odległości od sąsiednich budynków mieszkalnych. Według Rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku, hałas na granicy posesji w obszarze zabudowy jednorodzinnej nie może przekraczać 50 db(A) w ciągu dnia oraz 40 dB(A) w ciągu nocy. Nowa seria urządzeń spełnia te wymagania praktycznie w bezpośrednim sąsiedztwie urządzeń.

Obniżony poziom dźwięku jest zasługą zmian konstrukcyjnych w jednostce zewnętrznej, takich jak zastosowanie obudowy PAC i dodatkowej płyty nośnej zapobiegającej przenoszeniu drgań, lepszej izolacji sprężarki i większej średnicy wentylatora.

Dodatkowo wzbogacona została automatyka urządzeń, między innymi otrzymujemy nowy, inteligentny tryb cichy. Polega on na możliwości wyboru priorytetu głośności lub wydajności. Pozwala to na ustawienie pracy urządzenia w trybie cichym, w momencie konieczności zwiększenia wydajności pompa ciepła wyjdzie z trybu cichego, jednak po nagrzaniu czynnika do odpowiedniej temperatury automatycznie wróci do priorytetu cichej pracy.

Kilka nowości w urządzeniach

Producent przygotował kilka nowości konstrukcyjnych, takich jak  nowa sprężarka, pompa obiegowa i płyta automatyki. Ponadto w urządzeniach All-In-One zastosowano skuteczną izolację zasobnika ciepłej wody użytkowej – panel izolacyjny U-Vacua zapewniający niższe straty ciepła do otoczenia. Natomiast na zewnętrznych wymiennikach zastosowano powłokę Bluefin gwarantującą ochronę przed warunkami zewnętrznymi. Poza nowymi czujnikami m. in. czujnikiem ciśnienia wody kotłowej i czujnikiem bufora, będzie możliwość wykorzystania nowej bramki liczników pozwalającej odczytać realne dane zużycia (nie przybliżone, jak dotychczas). 

Panasonic proponuje również kilka nowości w trybach pracy urządzeń. Ciekawą funkcją jest opcja wyboru realizacji defrostu z ciepłej wody użytkowej, wykorzystując ciepło z zasobnika i równocześnie zmniejszając użycie grzałki zabezpieczającej. Rozwiązanie to jest bardziej opłacalne przy pracy na niskim parametrze wody zasilającej, ponieważ skraca czas rozmrożenia wymiennika. Otrzymujemy też możliwość wyboru trybu pracy sprężarki na start w warunkach częściowego obciążenia. Wykorzystując ten tryb możemy lepiej kontrolować częstotliwość sprężarki, co wpływa na wydłużenie cyklu pracy urządzenia. 

Wszystkie te zmiany wpływają na oszczędniejszą i efektywniejszą pracę urządzeń nowej serii. Pompy ciepła serii K i L będą pojawiały się systematycznie, producent deklaruje dostępność pierwszych urządzeń od kwietnia 2023 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *