Pompa ciepła jest nowoczesnym i ekologicznym rozwiązaniem dla osób lubiących komfort. Pierwsze tego typu urządzenia były wprowadzane do sprzedaży już kilkadziesiąt lat temu, przeszły przez ten czas szereg udoskonaleń, a na popularności zyskały w ostatnich latach. W dobie dążenia do osiągnięcia jak najwyższej oszczędności energii będą one jednak wypierać tradycyjne piece węglowe czy gazowe. Wszystko dzięki wysokim współczynnikom energetycznym, które osiągają. Pompa ciepła do pracy potrzebuje energii elektrycznej, nie produkuje szkodliwych związków węgla, siarki czy azotu, bo nie zachodzi w niej proces spalania. Jest to ekologiczne i bezpieczne źródło ciepła. 

Jak działa pompa ciepła?

Jak to się dzieje, że nawet w mroźny dzień pompa ciepła produkuje ciepło? Wszystko za sprawą sprężarki, która jest sercem każdej pompy ciepła. Zgodnie z prawem Clapeyrona, gaz, który zostanie “ściśnięty” lub rozprężony zmienia swoją temperaturę i to właśnie to prawo wykorzystują pompy ciepła. Mimo, że gaz – freon, który przed sprężarką ma niską temperaturę, pod wpływem sprężania w sprężarce do wysokiego ciśnienia sięgającego kilkudziesięciu bar, zmienia swoją temperaturę na wyższą. Ciepło za pomocą wymiennika ciepła przekazywane jest następnie od pompy ciepła do systemu grzewczego. 

Każda pompa ciepła składa się ze sprężarki, zaworu rozprężnego, parownika, skraplacza (wymienników ciepła), orurowania w którym krąży czynnik grzewczo-chłodniczy – freon a także automatyki pozwalającej na ustawianie parametrów pracy. 

Rodzaje Pomp Ciepła

Możemy wyróżnić urządzenia typu split (najczęściej montowane), które składają się z jednostki zewnętrznej oraz jednostki wewnętrznej. W jednostce zewnętrznej umiejscowiona jest sprężarka, parownik (wymiennik ciepła) w którym krąży gaz ogrzewając się ciepłem z otoczenia zewnętrznego, a także zawór rozprężny i wentylator. W jednostce wewnętrznej znajduje się natomiast skraplacz (wymiennik ciepła), który oddaje ciepło do instalacji grzewczej domu oraz pompa obiegowa co. Jednostka zewnętrzna jest zamontowana na specjalnie przygotowanym fundamencie lub na wsporniku na zewnątrz budynku.

Istnieją również rozwiązania, które łączą te wszystkie elementy w jednej jednostce zlokalizowanej na zewnątrz budynku. Są to tzw. monobloki.

Pompy ciepła możemy również podzielić na te służące tylko do ogrzewania oraz te do ogrzewania i chłodzenia. Dzięki pompie ciepła (i odwróceniu obiegu grzewczego) mamy możliwość produkcji chłodu i wykorzystania go w domu.

Pompy dzielimy również na niskotemperaturowe, które świetnie sprawdzą się z ogrzewaniem podłogowym, a także pompy wysokotemperaturowe, które można zastosować w budynkach modernizowanych do współpracy z grzejnikami wysokotemperaturowymi (bez konieczności ich wymiany).

Popularne wśród inwestorów są również rozwiązania All in One czyli tzw. “lodówki”. Są to urządzenia typu split, których jednostka wewnętrzna posiada zintegrowany zbiornik CWU (centralnej wody użytkowej) oraz zawór trójdrogowy. Takie rozwiązanie pozwala nam na oszczędność miejsca w pomieszczeniu, w którym zamontujemy pompę ciepła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *